Zaburzenia równowagi i zawroty głowy

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi są objawami wymagającymi wiedzy interdyscyplinarnej, zarówno z zakresu otolaryngologii, jak i neurologii, okulistyki, interny, ortopedii. W leczeniu zawrotów głowy i zaburzeń równowagi bardzo istotna jest rola rehabilitacji.

Terapeuta, znający podstawy wymienionych specjalizacji medycznych (korzystający także, gdy jest taka potrzeba, ze współpracy z tymi specjalistami) odgrywa szczególną rolę w ustalaniu zakresu deficytów, opracowaniu planu rehabilitacji, wprowadzeniu go w życie i ocenie jego skuteczności, a także określeniu stopnia niepełnosprawności człowieka z zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi.

Za położenie ciała w przestrzeni odpowiada prawidłowo funkcjonujący system kontroli nerwowo – mięśniowej. Odbiera on impulsy z siatkówki oka, plamek zmysłowych części statycznej (narząd otolitowy) i dynamicznej przedsionka (kanały półkoliste), receptorów proprioceptywnych oraz eksteroreceptorów.

Narząd przedsionkowy zajmuje bardzo ważne miejsce w układzie równowagi, ponieważ dzięki niemu jesteśmy w stanie odbierać przyspieszenia zarówno kątowe, jak i liniowe, w tym siłę grawitacji.

Dzięki tym informacjom, przetwarzanym następnie w ośrodkowym układzie nerwowym, możliwa jest prawidłowa koordynacja czynności ruchowych oraz zachowanie równowagi statycznej i dynamicznej.

Zaburzenie funkcjonowania któregokolwiek zmysłu lub ich ośrodkowej koordynacji powoduje powstawanie bardzo uciążliwych dla człowieka zawrotów głowy i zaburzeń równowagi. Pacjenci borykający się z tym problemem doświadczają znacznego ograniczenia codziennej aktywności w życiu społecznym, co znacząco obniża komfort ich życia.

Aby prawidłowo zaprogramować i prowadzić rehabilitację ludzi z zawrotami głowy i zaburzeniami równowagi, trzeba posiąść niezbędną wiedzę z zakresu funkcjonowania układu równowagi, ze szczególnym uwzględnieniem narządu przedsionkowego, czynników powodujących dysfunkcje oraz skutków tych zaburzeń

Warto znać klasyfikację zawrotów głowy, diagnostykę zawrotów oraz metody rehabilitacji zawrotów głowy i zaburzeń równowagi.

Zagadnienia, które m.in. warto wziąć pod uwagę to:

  • Koncepcja złego dopasowania sensorycznego

  • Wpływ informacji przedsionkowych, propriocepcyjnych oraz wzrokowych

  • Układ przedsionkowy – jego znaczenie oraz badanie funkcjonalne

  • Podejścia diagnostyczne oraz lokalizacja zaburzeń

  • Wpływ układu przedsionkowego na dysautonomie

  • Specyficzna rehabilitacja multimodalna dla różnych 'łagodnych’ prezentacji

  • Łagodne napadowe zawroty głowy (BPPV)

  • Stymulacja przedsionkowa dla nadaktywności współczulnej, przewlekłego bólu, stanów lękowych, depresji, zespołów stresu pourazowego (PTSD) oraz opóźnienia rozwojowego dziecka

Co to dla Ciebie oznacza?

Co konkretnie może Ci to dać?

Sprawdź opinie zadowolonych ludzi, którzy skorzystali już z pomocy:

Super miejsce, dobra atmosfera oraz sam specjalista. Zwróciłam się do Marcina z zawrotami głowy. Po drugiej wizycie już był efekt. Zdecydowanie polecam
Julia Smyshnikova
Serdecznie polecam gabinet NORMOTONIA w Będzinie. Od pewnego czasu odwiedzam p. Marcina, który bardzo mi pomógł z moimi różnymi dolegliwościami. Szczególnie jestem wdzięczna za pomoc z doskwierającą mi od dzieciństwa chorobą lokomocyjną, bardzo nasiloną w każdym środku transportu. W dosyć krótkim czasie, przy wsparciu p. Marcina, mój problem przestał istnieć - teraz mogę bez ograniczeń korzystać z samochodu, samolotu czy nawet statku. Co więcej - nawet mogę czytać i cieszyć się podróżą, co dotychczas było niemożliwe, nawet ze wsparciem farmakologicznym. Dla mnie to niesamowita zmiana i bardzo dziękuję, bo teraz nie mam ograniczeń jeśli chodzi o podróże. Poprawiła się też moja koordynacja ruchowa. Pan Marcin to osoba ze sporą wiedzą, łączy różne nurty medycyny i psychoterapii, by skuteczniej pomóc swoim pacjentom. Jest też bardzo zaangażowany w proces i to sprawia, że naprawdę warto skorzystać z jego usług. Dodatkowo wszystko mi tłumaczy, dzięki temu wiem w jaki sposób pracuje i sama nabywam wiedzy o działaniu organizmu. Jestem zachwycona rezultatami, które znacznie przekroczyły moje oczekiwania.
Aleksandra Warchoł
Po wizycie przeszły mi szumy w głowie oraz zawroty głowy. Dziękuję bardzo Marcinowi, który swoją wiedzą i zaangażowaniem pomógł mi "wrócić do normalności".
Magdalena Kociubińska

Kliknij i sprawdź wszystkie opinie

Adres

Aleja Hugona Kołłątaja 34
42-500 Będzin

Telefon

+48 691 376 101

Email

kontakt@normotonia.pl

FACEBOOK

fb.com/NORMOTONIA