Trauma - objawy

Objawy traumy wpływają nie tylko na Nasze stany emocjonalne i mentalne ale również na Nasze zdrowie fizyczne.

Jeśli nie znajdujemy innego powodu choroby fizycznej, podejrzanymi stają się stres i trauma !

Trauma może sprawić, że nie będziemy widzieć, mówić, słyszeć; może spowodować paraliż nóg albo rąk; może wywoływać bóle karku i kręgosłupa, zespół chronicznego zmęczenia, zapalenie oskrzeli, astmę, problemy gastryczne, ciężki zespół napięcia przedmiesiączkowego, migreny i mnóstwo innych tak zwanych objawów psychosomatycznych.

Każdy narząd i układ, który może kumulować niewyładowaną energię, jest łatwą ofiarą. Ta skumulowana energia potrafi użyć każdego dostępnego aspektu Naszej fizjologii, dążąc do wyładowania.

Wielu ludzi cierpiących z powodu traumy żyje w stanie rezygnacji, nie próbując znaleźć drogi powrotu do bardziej normalnego życia.

Zaprzeczenie i amnezja odgrywają ważną rolę we wzmacnianiu tego stanu. Chociaż możemy mieć czasem ochotę osądzać lub krytykować ludzi zaprzeczających, że ulegli traumie (według nich nic się tak naprawdę nie stało), ważne jest, by pamiętać, iż to jeden z jej objawów.

Zaprzeczanie i amnezja nie wynikają z wyboru dokonanego z własnej woli. Nie wskazują na zamierzoną nieuczciwość. Ta dysfunkcyjna ścieżka wnika do Naszej fizjologii niezależnie od Naszej woli.

W czasie traumatyzującego wydarzenia zaprzeczenie pomaga zachować zdolność funkcjonowania i przeżycia.

Jednak kiedy staję się chroniczne, przeszkadza życiu.

Odwracanie skutków zaprzeczania czy amnezji wymaga wiele odwagi. Ilość wyzwalanej wtedy energii może być ogromna. Nie należy tego umniejszać ani lekceważyć. Dla człowieka, który uległ traumie to bardzo ważne chwile.

Adres

Aleja Hugona Kołłątaja 34
42-500 Będzin

Telefon

+48 691 376 101

Email

kontakt@normotonia.pl

FACEBOOK

fb.com/NORMOTONIA