Termografia Medyczna
Czym tak naprawdę jest termografia medyczna?
Termografia to metoda bezkontaktowego obrazowania temperatury ludzkiego ciała, która odczytywana jest przez detektor kamery termowizyjnej i reprezentowana dla Naszego ludzkiego oka w postaci poszczególnych barw.
Każda wartość temperatury ma swoje odzwierciedlenie kolorystyczne. Możemy dzięki temu w świetle widzialnym widzieć to, czego normalnie za pomocą swojego wzroku nie moglibyśmy zobaczyć – doskonale będzie to widziała kamera termowizyjna.
Początki termografii medycznej
Zanim powstała termografia medyczna nauka oczywiście interesowała się ciepłotą ludzkiego ciała i korelacją tej ciepłoty do tego jak funkcjonuje ludzki organizm. Interesowała się tym, czy zmiana w ciepłocie jest powiązana z tzw. 'jednostką chorobową’ etc.
Aby lepiej to zrozumieć przyjrzyjmy się nieco historii. Pierwszymi udokumentowanymi próbami pomiarów ciepłoty ludzkiego ciała najprawdopodobniej były te dokonywane przez Hipokratesa (ur. ok. 460 r p.n.e.).
Wpadł on na świetny pomysł, żeby smarować ludzkie ciało za pomocą bardzo cienkiej warstwy wilgotnej glinki. Następnie obserwował, w których miejscach ciała będzie szybsze odparowanie wody z glinki. W których miejscach wysychanie będzie zachodzić szybciej, a w których miejscach będzie wolniejsze.
Obserwacje tego procesu dawały wnioski i informacje dotyczące tego gdzie jest największa temperatura. Gdzie największa ilość energii pozwala na odparowanie wody z tej glinki. Dawały także informacje, gdzie temperatura jest najmniejsza.
Można było dzięki temu wysuwać ciekawe pomysły – np. gdzie jest najlepsze krążenie, gdzie jest podwyższone promieniowanie, podwyższony metabolizm. Ale również gdzie jest stagnacja, gdzie mikrokrążenie jest nieco gorsze, gdzie jest pewnego rodzaju zastój który może być przyczyną tzw. 'choroby’
Wykorzystanie termografii medycznej
Termografia medyczna może być szczególnie przydatna do monitorowania wzorców bólu / zespołów bólowych oraz poszukiwania przyczyn tego bólu. Pozwala na monitorowanie dysfunkcji mięśniowo – powięziowych, zarówno u tych, którzy mają już objawy, jak i u tych (np. sportowców), którzy tych objawów mieć nie chcą, chcą temu zapobiec i uniknąć kontuzji.
Narzędzie to pozwala uniknąć kontuzji na podstawie monitorowania promieniowania podczerwonego, które jest związane z przeciążeniami. Zarówno hiperradiacja (podwyżoszne promieniowanie), jak i hiporadiacja (zmniejszone promieniowanie), będzie dawać szereg informacji.
Można ją wykorzystać, aby poprawnie oszacować mikrokrążenie, sprawdzić czy dana strefa jest odpowiednio odżywiona, czy funkcjonuje tak jak powinna. Można zastosować ją wszędzie tam gdzie występuje różnica temperatury – potrzebna np. do oceny procesu zapalnego lub stanu niedokrwienia.
Badanie termograficzne pomaga monitorować Twoje ciało, szukać anomalii i wyłapać je zanim powstanie zmiana strukturalna.
Wykorzystanie termografii w medycynie
Termografia znajduje szerokie zastosowanie wszędzie tam gdzie jest potrzeba monitorowania mikrokrążenia.
Termografia medyczna pozwala na detekcję zaburzeń / dysfunkcji na bardzo wczesnym etapie – na etapie zmian w fizjologii, zanim staną się one zmianami w strukturze ciała.
Znajduje zastosowanie w dziedzinach takich jak:
- Fizjoterapia
- Rehabilitacja
- Neurologia
- Kardiologia
- Ortopedia
- Reumatologia
- Onkologia
- Endokrynologia
- Dermatologia
- Laryngologia
- Stomatologia
etc.
Co to dla Ciebie oznacza?
Co konkretnie może Ci to dać?
Sprawdź opinie zadowolonych ludzi, którzy skorzystali już z pomocy:
Adres
Aleja Hugona Kołłątaja 34
42-500 Będzin
Telefon
+48 691 376 101
kontakt@normotonia.pl
fb.com/NORMOTONIA