Samodzielność zawodowa

Samodzielność to zdolność do w pełni niezależnego realizowania uzgodnionych celów, w tym do podejmowania niezbędnych decyzji.
Chyba nie będzie dużym nadużyciem stwierdzenie, że do niedawna fizjoterapeuci byli postrzegani jako personel pomocniczy, który mógł jedynie realizować zlecenia lekarza.
Sytuację diametralnie zmieniła Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U z 2019 r. poz.952), w której, mimo dużego sprzeciwu, wyraźnie stwierdzono, że zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. W kontekście wyżej wymienionej ustawy warto przypomnieć, że:
• Fizjoterapeutę z lekarzem łączy więź merytoryczna, a nie służbowa, co oznacza, że lekarz nie jest zwierzchnikiem fizjoterapeuty, a równorzędnym partnerem w pracy.
• Fizjoterapeuta ma prawo do samodzielnej decyzji o celowości zastosowania danych czynności w granicach przygotowania zawodowego.
• Samodzielność jest uniwersalną cechą zawodu fizjoterapeuty.
• ”Zlecenia lekarskie” to nie ”polecenia lekarskie”.
• ”Zlecenia lekarskie” nie mogą być traktowane jako bezwzględny nakaz dla fizjoterapeuty, aby zastosował jakieś działania na pacjencie.
• Fizjoterapeuta w przypadku uzasadnionych wątpliwości powinien domagać się od lekarza, który wydał zlecenie, uzasadnienia jego potrzeby. Fizjoterapeuta ma prawo odmówić wykonania zlecenia, a przyczynę odmowy podaje na piśmie.
• Samodzielność nakłada na fizjoterapeutów obowiązek analizowania pod kątem zasadności każdego ich działania zawodowego.
• Fizjoterapeuta nie działa automatycznie, bez zastanowienia, nawet wtedy, gdy realizuje zlecenie lekarskie. Podejmując się czynności zawodowej, fizjoterapeuta musi, w ramach swojego doświadczenia i kwalifikacji, poddać ocenie pod kątem zasadności każde ze swoich działań i odpowiednio zareagować w przypadku stwierdzenia błędu w decyzji o jego podjęciu.
Mówiąc o samodzielności nie można zapominać, że wynika z niej też dodatkowa odpowiedzialność.
Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z Ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, każdy „fizjoterapeuta wykonuje zawód z należytą starannością, zgodnie z zasadami etyki zawodowej, poszanowaniem praw pacjenta, dbałością o jego bezpieczeństwo i wykorzystując wskazania aktualnej wiedzy medycznej”.
Współcześnie ludzie coraz bardziej dostrzegają rolę, jaką odgrywa fizjoterapia w całym procesie leczenia.
Rolą fizjoterapeuty jest ocena faktycznych, aktualnych potrzeb pacjenta/klienta i wyznaczenie celów terapii, której efekty następnie należy ocenić.
(Na postawie artykułu Tomasza Niewiadomskiego z biuletynu Głos Fizjoterapeuty)
Co to dla Ciebie oznacza?
Co konkretnie może Ci to dać?
Sprawdź opinie zadowolonych pacjentów, którzy skorzystali już z terapii:



Adres
Aleja Hugona Kołłątaja 34
42-500 Będzin
Telefon
+48 691 376 101
kontakt@normotonia.pl
fb.com/NORMOTONIA