Rehabilitacja, Fizjoterapia, Neurologia Funkcjonalna

Rehabilitacja i Fizjoterapia przez pryzmat Neurologii Funkcjonalnej

Patrząc przez pryzmat Neurologii Funkcjonalnej na ludzki organizm najbardziej interesuje Nas funkcja neuronu (komórki nerwowej) oraz jego metabolizm. Jeśli chodzi o napięcie mięśni – przyglądamy się receptorom nerwowym wpływającym na jego poziom. Patrząc przez ten pryzmat na Terapię Manualną (różne zabiegi typu mobilizacje oraz manipulacje) – bardziej niż czysto mechaniczne rozważania interesuje Nas neurofizjologiczny efekt i oddziaływanie na układ nerwowy. W orbicie zainteresowań jest m.in. wpływ pnia mózgu, móżdżku i innych struktur mózgu na napięcie mięśniowe. 

Biorąc pod uwagę w/w kwestie – badanie oraz terapia dotyczyć będą poszczególnych 'pięter mózgu’ i różnych ’podzespołów’ układu nerwowego. Terapia różnych tzw. 'jednostek chorobowych’ lub 'zespołów bólowych’ polegać będzie bardziej na balansowaniu działania ośrodkowego układu nerwowego (przyczyna) niż miejscowym działaniu i skupianiu się wyłącznie na zaangażowanej tkance / części ciała  (objaw / efekt).

Ból i dysfunkcje mięśniowo - szkieletowe a neuroplastyczność

Pojawia się coraz więcej dowodów potwierdzających zmiany strukturalne i funkcjonalne w obszarze ośrodkowego układu nerwowego u ludzi z chronicznymi dolegliwościami mięśniowo – szkieletowymi. Wygląda na to, że odgrywają one dużą rolę w patofizjologii tych problemów.

Te neuroplastyczne zmiany odpowiadają adaptacyjnym procesom neurofizjologicznym, pojawiającym się jako wynik zmienionej stymulacjizmienionej informacji wchodzącej do obszarów rdzeniowych, podkorowych oraz korowych.

Początkowo zmiany te są korzystne ale mogą też utrzymywać się w chronicznym stanie, mogą być czynnikiem w procesach patofizjologicznych oraz odpowiadać za rozwój i utrzymanie się przewlekłych objawów pacjenta.

Zmiany neuroplastyczne w różnych obszarach ośrodkowego układu nerwowego mogą pomagać tłumaczyć:

Podsumowując – potrzebujemy zmiany paradygmatu, na taki, w którym integrowana oraz uwzględniana będzie zmiana funkcji na poziomie ośrodkowego układu nerwowego wraz z pojawieniem się przewlekłych dolegliwości mięśniowo – szkieletowych.

Zmiana taka jest bardzo istotna. Im szybciej ją poczynimy i uwzględnimy, tym wcześniej będziemy mogli projektować i wprowadzać coraz skuteczniejsze interwencje terapeutyczne / rehabilitacyjne.

Co to dla Ciebie oznacza?

Co konkretnie może Ci to dać?

Sprawdź opinie zadowolonych ludzi, którzy skorzystali już z pomocy:

Polecam mgra Marcina z całego serca! Przede wszystkim jest znakomicie wykształcony i jego pomysł na terapię wykracza poza klasyczną fizjoterapię. Cierpliwie i w zrozumiały sposób wytłumaczył przyczynę problemu. Wie co robi i dlaczego to robi z autentycznym zaangażowaniem. Cieszę się, że trafiłem na p. Marcina!
Marcin Jędrzejewski
Ogromna wiedza i skrupulatność. Pan Marcin bardzo indywidualnie podchodzi do każdego pacjenta i rozwiązuje mogłoby się wydawać problemy nie dla fizjoterapeuty. Już na pierwszej wizycie znaczna poprawa, metoda PDTR to całkiem inne doświadczenie niż oferują inni fizjoterapeuci. Polecam każdemu spróbować!
Paweł Siedlarz
Marcin to jeden z tych niewielu ludzi, którzy patrzą na problem również poza miejscem problemu 🙂 Ogromna wiedza, aż miło słuchać i samemu się kształcić w trakcie wizyty. Łączenie faktów i spajanie ich w terapię dostosowaną do każdego z osobna to w XXI wieku luksus.
Maria Bartosińska

Kliknij i sprawdź wszystkie opinie

Adres

Aleja Hugona Kołłątaja 34
42-500 Będzin

Telefon

+48 691 376 101

Email

kontakt@normotonia.pl

FACEBOOK

fb.com/NORMOTONIA