Regeneracja, ból i receptory nerwowe

Większość tkanek w ciele potrzebuje generalnie (w zależności co to za tkanka) od kilku tygodni do kilku miesięcy aby wyzdrowieć – na tyle na ile potrafią i na ile stworzymy im odpowiednie do tego warunki. Mowa tu np. o kościach, tzw. ‘dyskach’ (krążkach międzykręgowych), mięśniach, ścięgnach, więzadłach itd.

Każdy przedłużający się ból (który na dobrą sprawę nie jest niczym namacalnym – jest nieprzyjemnym odczuciem/wrażeniem wytwarzanym przez mózg) związany jest mniej ze zmianami strukturalnymi w ciele a bardziej związany jest z wrażliwością układu nerwowego.

Aby otaczający Nas świat nabrał sensu Nasz mózg potrzebuje nieustannie zbierać informacje. Robi to za pomocą malutkich receptorów czuciowych zlokalizowanych w całym Naszym ciele.

Wszystko co widzimy, słyszymy, wąchamy, smakujemy dostarczane jest do mózgu przy pomocy informacji z receptorów nerwowych. Receptory te dostarczają także informacje, które odbieramy jako czucie precyzyjne, czucie nieprecyzyjne, łaskotki, swędzenie, ciepło, zimno, uciskanie, rozciąganie, wibracja, długość i skurcz mięśnia itp. itd.

Receptory mogą zacząć działać nieprawidłowo np. na skutek urazu/wypadku lub wielu innych czynników. Jeśli tak się stanie informacje wysyłane do mózgu będą mylne, nieprawidłowe, nieadekwatne w stosunku do otaczającego Nas świata i Naszego środowiska wewnętrznego.

Jeśli mózg wciąż otrzymuje nieprawidłową, nieadekwatną informację może odbierać ją jako groźną/szkodliwą. Odbierane jest to tak jakby dana struktura, z której pochodzi sygnał/informacja wciąż była uszkodzona = wciąż wytwarzany jest ból, mimo tego, że tkanka ta mogła zagoić się nawet lata temu … !

Jeśli ten wpis wydaje się znajomy, badania obrazowe (RTG, USG, TK, MRI itd.) wyglądają w porządku a dalej uskarżasz się na ból i inne objawy – odezwij się.
Może to być początkiem czegoś dobrego…

Adres

Aleja Hugona Kołłątaja 34
42-500 Będzin

Telefon

+48 691 376 101

Email

kontakt@normotonia.pl

FACEBOOK

fb.com/NORMOTONIA