Reakcja zamarcia

W momencie kontaktu z lampartem (lub tuż przed) impala pada na ziemię, poddając się nadchodzącej śmierci. Zapewne nie jest ranna. Choć znieruchomiała jak kamień, nie udaje martwej. Instynktownie weszła w odmienny stan świadomości.

Tak reagują wszystkie ssaki (w tym człowiek), gdy śmierć wydaje im się bliska. Wiele plemion tubylczych postrzega to zjawisko jako poddanie się ducha zdobyczy napastnikowi – w pewnym sensie plemiona te mają rację.

Fizjologowie nazywają ten stan ‘bezruchem’ albo ‘zamarciem’ (czasem ‘udawaniem śpiącego’).

To jedna z trzech podstawowych reakcji dostępnych gadom i ssakom w obliczu śmiertelnego zagrożenia.

Większość z Nas lepiej zna dwie pozostałe, czyli walkę i ucieczkę. ‘Zamarcie’ jest mniej znane. Być może jest to najważniejszy czynnik w odkrywaniu tajemnicy ludzkiej traumy.

Natura rozwinęła tę reakcję z dwóch ważnych powodów.

Po pierwsze reakcja ta umożliwia przeżycie.

Weźmy tę młodą impalę z wideo. Możliwe, że lampart chciałby zaciągnąć ją – pozornie martwą – w miejsce, w którym nie dobiorą się do niej inne drapieżniki albo do legowiska, by później podzielić się jej mięsem z młodymi. Niestety (dla lamparta) jego plany zostają pokrzyżowane przez pawiany i hieny.

W tym czasie impala może wyjść ze stanu zamarcia (co widać na filmie) i uciec przy pierwszej nadarzającej się okazji. Gdy będzie bezpieczna, wytrzęsie dalej pozostałości tego stanu i odzyska kontrolę nad swoim ciałem. Powróci wtedy do życia, jakby nic się nie wydarzyło.

Po drugie w zamarciu impala (a także człowiek) wchodzi w odmienny stan świadomości, w którym nie odczuwa bólu

Oznacza to, że nie cierpiałaby, gdyby lampart zaczął rozrywać ją ostrymi zębami i pazurami.

Większość współczesnych kultur ocenia to instynktowne poddanie się silniejszemu wrogowi jako słabość równoznaczną z tchórzostwem. Jednak za takimi osądami kryje się głęboki lęk przed znieruchomieniem.

Unikamy znieruchomienia, ponieważ jest bardzo podobne do śmierci. Unikanie to jest więc zrozumiałe ale drogo za nie płacimy.

Dowody dostarczane przez fizjologię jasno pokazują, że:

Zdolność poddawania się tej naturalnej reakcji i wychodzenia z niej jest niezwykle ważna dla uniknięcia wycieńczających skutków traumy.

To cenny dar od Natury.

(Na postawie dr Peter A. Levine)

Co to dla Ciebie oznacza?

Co konkretnie może Ci to dać?

Sprawdź opinie zadowolonych ludzi, którzy skorzystali już z pomocy:

Profesjonalizm, życzliwość, kompetencja, wiedza, chęć pomocy i szukania rozwiązań - między innymi te cechy charakteryzują Marcina. Osobiście dziękuję za terapię. Można bezpiecznie oddać się w jego ręce. Polecam
Tamara Waszek
Bardzo profesjonalna pomoc. Rzeczowo i na temat. Przyszedłem z bólem pleców i kolan a wyszedłem bez najmniejszego dyskomfortu. polecam każdemu kto przeszedł uraz i pomimo wyzdrowienia nadal odczuwa dyskomfort. Również tym którzy przeszli traumatyczne przeżycia natury psychicznej- okazuje się, że stres może "osiadać" w ciele i mimowolnie je napinać. Jedna z lepszych terapii z ciałem jaką znam.
Piotr Pająk
Bardzo sympatyczny i kompetentny terapeuta. Skutecznie pomaga. Daje poczucie bezpieczeństwa i dużo spokoju. Polecam
Teofila Sajda

Kliknij i sprawdź wszystkie opinie

Adres

Aleja Hugona Kołłątaja 34
42-500 Będzin

Telefon

+48 691 376 101

Email

kontakt@normotonia.pl

FACEBOOK

fb.com/NORMOTONIA