Psychoterapia Somatyczna

Psychoterapia Somatyczna - informacje zapisane w ciele

Informacje zapisane w ciele to w psychoterapii przeważnie niedostatecznie wykorzystywane źródło. Niewiele programów kształcenia w zakresie psychologii klinicznej czy poradnictwa psychologiczno – pedagogicznego koncentruje się na czerpaniu z mądrości ciała w celu usprawniania zmiany terapeutycznej, przez co terapeuci zmuszeni są polegać głównie na narracji werbalnej pacjenta.

A jednak opowieść zawarta w Twojej 'narracji somatycznej’ – gestach, postawie, prozodii, wyrazie twarzy, spojrzeniu i ruchachmoże być nawet bardziej znacząca niż historia opowiadana za pomocą Twoich słów. Ta niewerbalna mowa odzwierciedla i podtrzymuje ukryte procesy, ukształtowane w mózgu i ciele jeszcze nawet przed nabyciem umiejętności posługiwania się językiem. 

Ekspresja somatyczna wyraża znaczenia i oczekiwania, które nie dość, że wpływają na sposób wyrażania treści, to jeszcze mogą w znacznym stopniu determinować samą treść. Jeśli pominiemy Twoje ciało w postępowaniu terapeutycznym będzie to niefortunnym przeoczeniem pozbawiającym Cię tak bardzo potrzebnej drogi do samopoznania i zmiany.

Psychoterapia Somatyczna - interwencje zorientowane na psychikę, układ nerwowy i ciało

Psychoterapia Somatyczna to interwencje zorientowane na ciało oparte na wiedzy z zakresu neurobiologii, neuronauki oraz badań nad traumą i przywiązaniem. Psychoterapia Somatyczna jakiej możesz doświadczyć w gabinecie, czasami nazywana 'zorientowaną na ciało terapią mówioną’, czerpie m.in. z takich podejść jak:

Łącząc teorie i techniki terapii kognitywnej oraz afektywnej z bezpośrednimi interwencjami somatycznymi – takimi jak pomaganie w odzyskaniu świadomości Twojego ciała, śledzeniu odczuć somatycznych oraz wdrażaniu działań fizycznych – sprzyjamy poczuciu wzmocnienia i odzyskania kompetencji.

Psychoterapia Somatyczna - mądrość ciała

Psychoterapia Somatyczna uczy o tym, w jaki sposób ciało przechowuje spuściznę traumy i nieprawidłowości przywiązaniowych, a także jak możesz pomóc sobie w zmienianiu tej spuścizny poprzez świadomość somatyczną oraz ruch. Odkryjesz, że naturalna mądrość ciała może być wykorzystywana jako podstawowe źródło w praktyce terapeutycznej.

Nauczysz się dostrzegania relacji pomiędzy ciałem, przekonaniami oraz emocjami poprzez uzmysławianie sobie, w jaki sposób reprezentacje Twojego 'ja’, wyrażane w trakcie sesji terapeutycznej np. takimi słowami jak: 'nie jestem dość dobry’, rzutują na wzorce odczuć, postawy, gestów, oddechu, chodu, pobudzenia autonomicznego i ruchu oraz jak je odzwierciedlają.

Interwencje wykorzystywane podczas sesji będą aktywnie angażować ciało, służąc zmianie nawyków w zakresie działań fizycznych oraz postaw, które mają tendencję do zatrzymywania Cię w przeszłości.

Psychoterapia Somatyczna - głębszy poziom połączenia

Podejście Psychoterapii Somatycznej oferuje szeroką gamę koncepcji i interwencji, które pomogą Ci osiągnąć głębszy poziom połączenia z sobą samym oraz z terapeutą, tak by łatwiej mogło dojść do zmiany w ukrytych zakamarkach 'ja’. A ponieważ do zakamarków tych nie sposób dotrzeć w wyniku czysto werbalnej pracy, jako że mieszczą się one poniżej poziomu rozumowej świadomości i językowych ujęć, interwencje skierowane bezpośrednio na ciało mogą znacząco poprawić Twoją terapię.

Bliskość cechująca Twoją podróż z terapeutą zostanie spotęgowana przez refleksyjną uwagę przykładaną nie tylko do komunikacji werbalnej, ale także do tego, co zostaje wyrażone między słowami, przez ciało.

Co to dla Ciebie oznacza?

Co konkretnie może Ci to dać?

Sprawdź opinie zadowolonych ludzi, którzy skorzystali już z pomocy:

Miałam niedawno przyjemność przyjrzeć się swojej dolegliwości psychosomatycznej u Marcina na sesji, który stworzył dla mnie bardzo bezpieczną i wspierającą przestrzeń. Okazało się, że kilka tematów, z którymi chodzę od dawna łącza się w całość nie tylko na poziomie intelektualnym, ale też w układzie nerwowym, trawiennym, mięśniowym i emocjonalnym. Wyszłam wyregulowana z ogromną ulgą, ugruntowaniem i wrażeniem, że zrobiliśmy bardzo dużo w tak łagodny sposób. Jestem bardzo wdzięczna za to doświadczenie i bardzo polecam Marcina 🙂
Nieszka Bogusławska
Bardzo się cieszę że trafiłem do Marcina. Mam bardzo dużo problemów natury psychosomatycznej, po 3 spotkaniach czuje się o wiele lepiej - do tego otrzymałem konkretne wskazówki do samodzielnej pracy, dzięki którym mam o wiele więcej energii. Bardzo pomocne jest to, że w sytuacjach gdy się nie widzimy i mam jakieś pytania Marcin odpowiada z dużym zaangażowaniem.
Maciej Basista
Normotonia to nie tylko fizjoterapia - to połączenie ciała i umysłu. Pan Marcin podszedł do mojego przypadku profesjonalnie. Przeprowadził wnikliwie wywiad. Czułam się zaopiekowana i wysłuchana. Tutaj pozbyłam się wszelkich dolegliwości, z którymi borykałam się od dłuższego czasu. Bardzo polecam Pana Marcina. Wszechstronna wiedza.
Aneta Adamek

Kliknij i sprawdź wszystkie opinie

Adres

Aleja Hugona Kołłątaja 34
42-500 Będzin

Telefon

+48 691 376 101

Email

kontakt@normotonia.pl

FACEBOOK

fb.com/NORMOTONIA