Neurologia Funkcjonalna (PDTR)
Proprioceptive - Deep Tendon Reflex (PDTR)
Neurologia Funkcjonalna pod postacią terapii PDTR (Proprioceptive – Deep Tendon Reflex) jest delikatną, nieinwazyjną i bezbólową terapią manualną adresowaną do poszczególnych receptorów ludzkiego ciała, gdzie wprowadzone zmiany zachodzą w czasie rzeczywistym.
Rozwijana oraz stosowana w praktyce klinicznej od kilkunastu lat. PDTR jest pierwszą terapią manualną opartą na neurologii, neurofizjologii, biomechanice i podstawach kinezjologii stosowanej.
PDTR jest neurologicznym, odruchowym systemem, który skutecznie zajmuje się szerokim spektrum problemów funkcjonalnych np. dysfunkcjami mięśniowo-szkieletowymi, żołądkowo-jelitowymi, hormonalnymi, chemicznymi i emocjonalnymi.
Metoda PDTR została stworzona przez dr Jose Palomara. Mam przyjemność asystować doktorowi podczas szkoleń w Polsce, dorzucając swoje 3 grosze w kwestii praktycznej oraz tłumacząc jego odkrycia i neurofizjologiczne zawiłości na język polski.
Dlaczego o tym wspominam? Jestem blisko związany z metodą co jest niewątpliwą korzyścią dla Ciebie. Jestem na bieżąco z nowinkami, a to przekłada się na jeszcze dokładniejszą diagnozę i pomoc w gabinecie.
Dysfunkcja wg Neurologii Funkcjonalnej PDTR
Dysfunkcja to fizjologiczne i odruchowe zaburzenie, które w większości przypadków ma charakter kompensacyjny. Głównym celem terapii PDTR jest przywrócenie optymalnej aktywności odruchowej systemu nerwowego na różne bodźce tj. likwidacja dysfunkcji. Mowa tu o odpowiedzi zarówno motorycznej jak i gruczołowej.
Skutkuje to wycofaniem dyskomfortu lub objawów bólowych, optymalnym zakresem ruchu w stawach oraz adekwatną adaptacją do warunków środowiska zewnętrznego. Innymi słowy zdrowie neurologiczne zostaje przywrócone.
Neurologia Funkcjonalna PDTR - Możliwości
PDTR dysponuje narzędziami do oceny, lokalizowania i diagnozy dysfunkcyjnych receptorów, stymulowania wszystkich części dysfunkcji, znalezienia priorytetowego obszaru, który jest najważniejszy dla systemu nerwowego, resetowania nieprawidłowego przepływu informacji pozwalając na zmianę i integrację wszystkich bodźców.
Jest to unikalny system neurologicznych wyzwań i przewidywalnych zasad, które demonstrują jak centralny system nerwowy reaguje na bodziec. Opisuje obszernie różnicę w odpowiedzi układu nerwowego podczas normalnych warunków (bez dysfunkcji) oraz w czasie dysfunkcji receptorowej. PDTR zajmuje się większością eksteroreceptorów, interoreceptorów oraz proprioceptorów, które wysyłają informację do centralnego układu nerwowego.
Neurologia Funkcjonalna PDTR - Fizjologiczne Wyjaśnienie
Fizjologiczne wyjaśnienie metody jest bardzo logiczne – gdy stymulacja jakiegokolwiek rodzaju receptora bodźcem adekwatnym dla niego przekroczy pewien próg pobudliwości zamieniana jest na impulsy elektryczne.
Impulsy te docierają do centralnego systemu nerwowego właściwymi dla siebie szlakami nerwowymi. Centralny system nerwowy otrzymuje informację, interpretuje ją a następnie powoduje odpowiedź motoryczną lub gruczołową na podstawie syntezy wszystkich informacji, które otrzymał.
Np. wrażenie bólu – jest produktem syntezy, bezpośrednio w mózgu, złożonej informacji nocyceptywnej, proprioceptywnej oraz eksteroceptywnej. Innymi słowy – wrażenie bólu jest interpretacją mózgu na podstawie różnych informacji, którą otrzymał z różnych źródeł.
Neurologia Funkcjonalna PDTR - Główne Założenia:
- system nerwowy kontroluje wszystkie procesy funkcjonalne w ciele na poziome fizycznym, biochemicznym, endokrynnym (hormonalnym), emocjonalnym i mentalnym
- jakiekolwiek funkcjonalne i dysfunkcyjne zmiany zachodzą za pomocą centralnego systemu nerwowego
- centralny system nerwowy otrzymuje i interpretuje informację zewnętrzną i wewnętrzną w każdej sekundzie, przez 24h na dobę, 365 dni w roku
- odpowiedź ruchowa, gruczołowa lub myślowa zależy od jakości otrzymywanej informacji i jakości jej interpretacji
- nieprawidłowe, zniekształcone, nadmierne sygnały z receptorów powodują dysfunkcje nerwowo-mięśniowe, endokrynne , behawioralne etc.
- główną przyczyną dysfunkcji jest nieprawidłowa informacja wstępująca do centralnego systemu nerwowego
- dysfunkcja neurologiczna może trwać przez nieokreślony czas zaburzając optymalną sprawność jednostki (w wielu przypadkach nawet długo po zakończeniu procesu gojenia tkanek)
- centralny system nerwowy nieustannie moduluje napływające sygnały pozwalając jednostce aby otaczający świat nabrał sensu i aby mogła reagować adekwatnie do sytuacji
Co to dla Ciebie oznacza?
Co konkretnie może Ci to dać?
Sprawdź opinie zadowolonych ludzi, którzy skorzystali już z pomocy:
Kliknij i sprawdź wszystkie opinie
Adres
Aleja Hugona Kołłątaja 34
42-500 Będzin
Telefon
+48 691 376 101
kontakt@normotonia.pl
fb.com/NORMOTONIA