Manipulacja Powięzi - Metoda FM

Fascial Manipulation - medycyna i fizjoterapia

Wiedza dotycząca znaczenia systemu powięziowego jako kolejnego ogniwa w zrozumieniu objawów i zaburzeń aparatu ruchu przebija się do szerszego świata medycyny. W 2007 roku odbył się pierwszy Fascia Research Congress, na którym naukowcy i terapeuci z wielu stron świata mogli wymienić się swoimi doświadczeniami i badaniami dotyczącymi powięzi. Poszczególne warstwy i połączenia kolagenowe ludzkiego ciała nie były szczegółowo opisane, a metody terapeutyczne dotyczące tkanek miękkich opierały się głównie na miejscowym oddziaływaniu.

Od tamtej pory poziom wiedzy i ilość badań naukowych, dotyczących tej tkanki ludzkiego ciała, gwałtownie przyspieszyła, by obecnie stanąć w centrum zainteresowania świata medycznego. Niebagatelny wkład w rozwój tych badań wniosła rodzina Stecco – Luigi oraz jego dzieci: prof. Carla Stecco i prof. Antonio Stecco.

Powięź a receptory nerwowe, układ ruchu i ból

Manipulacja Powięzi przedstawia odkrywcze podejście do rozwiązywania problemów bólowych układu ruchu. Wskazuje ból jako efekt nieprawidłowo stymulowanych receptorów w obszarze stawu (centrum percepcji) w wyniku zaburzonego ślizgu warstw powięzi w tzw. jednostce mięśniowo – powięziowej, w której wektory napięcia włókien mięśniowych zbiegają się w ściśle określonym punkcie (centrum koordynacji).

Przedstawia układ powięziowy człowieka jako system naczyń połączonych, w którym napięcie może przemieszczać się wzdłuż określonych struktur łącznotkankowych – sekwencji mięśniowo – powięziowych, diagonalnych i spiral, wywołując objawy w miejscach odległych od faktycznej przyczyny problemu.

Fascynujący świat powięzi

Świat powięzi to swego rodzaju warstwowy mikrokosmos będący osnową dla wszystkich narządów ludzkiego ciała. Fascynujące jest jednak bardziej to, że w tym labiryncie włókien i płaszczyzn tworzących skomplikowane trójwymiarowe układy terapeuci manualni poprzez swe zabiegi mają realny wpływ na funkcjonowanie tego mikrokosmosu.

Wykazano, że zabiegi manualne, wpływając na stan uwodnienia substancji podstawowej (środowiska dla włókien kolagenowych budujących system powięziowy), bardzo istotnie wpływają na mechaniczne właściwości powięzi. Działając więc na poziomie makroskopowym, mamy realny wpływ na układ powięziowy nawet na poziomie ultrastruktury.

Powięź w codziennej praktyce fizjoterapeuty

Powięź jest 'cierpliwa’ i wiele wybacza – np. powtarzające się mikrourazy w mechanizmach przeciążeń, uszkodzenia strukturalne (urazowe i jatrogenne), a nawet niekompetentny dotyk. Powięź ma ogromne właściwości adaptacyjne. Jednak po przekroczeniu bariery adaptacji staje się 'surowym sędzią’.

Dolegliwości bólowe obserwowane w przebiegu zmian funkcjonalnych (densyfikacji) powięzi, początkowo jako miejsca zwiększonej wrażliwości, punkty spustowe czy zespoły uciskowe gałązek nerwowych, z czasem uzewnętrzniają się w postaci zmian strukturalnych w narządzie ruchu – od plastycznych odkształceń nasad kostnych do zaawansowanych zmian zwyrodnieniowo – wytwórczych. Oto jak w codziennej praktyce terapeuty eksponowane są odległe skutki zaburzenia prawidłowej interakcji systemu powięziowego.

Powięź - wpływ na ukrwienie, narządy wewnętrzne i system nerwowy

Jednak powinniśmy być świadomi, że poniżej poziomu naszej obserwacji – gdzieś na poziomie mikroskopowym istnieją zaburzenia ukrwienia i drenażu narządów trzewnych, układu dokrewnego, a nawet centralnego systemu nerwowego poprzez densyfikację powięzi prowadzących wiązki naczyniowo – nerwowe i limfatyczne.

A skoro tak, być może zaburzenia psychosomatyczne, immunologiczne, łącznie z zespołami tzw. 'autoagresji’, a nawet procesy nowotworowe są tylko z pozoru daleką konsekwencją dysfunkcji systemu powięziowego.

Metoda Manipulacji Powięzi pokazuje, jak pracować z systemem powięziowym według klucza anatomiczno – biomechanicznego, z dala od ezoterycznych obciążeń, dotyczących wielu innych systemów pracy powięziowej. Czytelny system odwzorowania napięć powięziowych, podobny do systemów tensegrity, w wielu miejscach spójny z systemem akupunkturowym, daje nam potężne narzędzie diagnostyczne i terapeutyczne, aby jak najbardziej zbliżyć się do maksymy „ręka myśląca ma wielką moc”.

Manipulacja powięzi - narzędzie diagnostyczne i terapeutyczne w fizjoterapii

Metoda opiera się na licznych publikacjach anatomicznych, fizjologicznych oraz wieloletnich doświadczeniach terapeutycznych związanych również z medycyną chińską. Prezentuje zupełnie nowe spojrzenie na fizjologię nerwowo – mięśniową, kontrolę motoryczną oraz ewolucję układu ruchu.

Przedstawia również bardzo logiczny model biomechaniczny, pozwalający na obiektywną ocenę ruchową pacjenta, postawienie hipotez terapeutycznych, przeprowadzenie weryfikacji palpacyjnej i skutecznego leczenia, polegającego na zbalansowaniu napięcia w systemie powięziowym poprzez przywrócenie ślizgu warstw tkanek (manipulacja) w ściśle określonych punktach wzdłuż przebiegu struktur powięziowych.

Fascial Manipulation stała się w ostatnich latach szeroko rozpoznawalną i dobrze udokumentowaną badaniami naukowymi metodą terapii mięśniowo – powięziowej.

Jeśli jesteś pasjonatem ludzkiego ciała lub szukasz sposobów na skuteczną i długotrwałą pomoc – zapraszam Cię do kontaktu. Metoda Luigiego Stecco i jej oddziaływanie na powięź jest kolejnym krokiem w rozwoju terapii manualnej oraz w zrozumieniu przyczyn powstawania wielu dolegliwości, tak mechanicznych, jak i trzewnych.

(Na podstawie Piotr Godek, Michał Sternak)

Co to dla Ciebie oznacza?

Co konkretnie może Ci to dać?

Sprawdź opinie zadowolonych ludzi, którzy skorzystali już z pomocy:

Szczegółowy wywiad, bardzo profesjonalne i rzetelne podejście, a przede wszystkim ogromna wiedza. Znakomita atmosfera i mnóstwo mega pozytywnej energii. Trafiłam po kontuzji kolana z naderwanymi więzadłami i załamką. Efekty były widoczne już po kilku wizytach. Świetne podejście do Pacjenta będącego Zawodowym Sportowcem Sportów Walki, który chce jak najszybciej wrócić do tego co Kocha. Szczerze polecam!
Katarzyna Korzeniowska
Bardzo polecam to miejsce, niesamowity człowiek i dużo wiedzy na temat budowy ludzkiego ciała. Bardzo skrupulatne podejście do tematu pomocy człowiekowi w jego bolączkach. Od 17 lat problem i nie potrzebne zabiegi, które nic nie zmieniały. A tu kilka wizyt i znacząca poprawa w funkcjonowaniu.
Michał Faryna
Rzetelna wiedza Marcina, profesjonalizm , duże zaangażowanie indywidualne do pacjenta,. u Marcina nierealne staje się możliwe. Bardzo polecam każdemu kto nie znalazł pomocy u lekarza i nie tylko.
Wioletta Kocur

Kliknij i sprawdź wszystkie opinie

Adres

Aleja Hugona Kołłątaja 34
42-500 Będzin

Telefon

+48 691 376 101

Email

kontakt@normotonia.pl

FACEBOOK

fb.com/NORMOTONIA