Gadzi mózg

W kierunku jaszczurki idzie owad. Język jaszczurki wystrzelił, owada już nie ma. Jaszczurka nie zastanawia się, czy jest głodna. Nie zadaje sobie pytania, czy owad jest dość czysty, by można go było zjeść. Nie liczy kalorii. Po prostu je. Tak jak śpi, rozmnaża się, ucieka, zamiera, walczy itd.

Życie kierowane przez instynkty jest proste.

Jaszczurka nie ma niczego do zapamiętania , niczego nie planuje, niczego się nie uczy – wszystkim zajmują się instynkty.

Dla gada świadomy wybór nie istnieje.

Każde jego zachowanie, każdy ruch jest instynktowny. Tylko instynkt kontroluje poszukiwanie pożywienia, schronienia i partnera do rozmnażania się. Wszystkie strategie obrony zostały genetycznie zaprogramowane w prymitywnym, choć wysoce skutecznym mózgu.

Zachowania te są częścią rytmicznych cykli
, nad którymi gad nie ma żadnej kontroli. Dzień po dniu, pora roku po porze roku, rok po roku, przez setki milionów lat powtarzają się te rytuały życia. Dlaczego ? Ponieważ są skuteczne.

Ssaki mają mózgi, w których znajduje się i część gadzia, i bardziej wyrafinowana struktura – układ limbiczny.

Układ limbiczny mają wszystkie wyższe formy życia (my też). Jest on podstawowym siedliskiem złożonych zachowań emocjonalnych i społecznych, których brak gadom.

Zachowania te nie zajmują miejsca instynktownych impulsów pochodzących z mózgu gadziego, ale uzupełniają je i są wobec nich nadrzędne.

Układ limbiczny otrzymuje impulsy z mózgu gadziego i je przetwarza.

Ten ewolucyjny skok sprawia, że ssaki mają więcej niż gady możliwości wyboru.

Stado ssaków komunikuje się i ucieka tak, jakby było jednym ciałem, częściowo dzięki tym dodatkowym informacjom dostarczanym przez układ limbiczny. U nich dodatkiem do instynktownej reakcji ucieczki jest zrozumienie, że przynależność do grupy zwiększa szansę przetrwania.

Wraz z układem limbicznym rozwinęły się emocje.

Emocje dały ssakom dużo bardziej zaawansowaną możliwość przechowywania i komunikowania informacji i utorowały drogę do powstania kory nowej – racjonalnej części mózgu.

Nasz intelekt rozwinął się z matrycy instynktowej.

Instynkt określa parametry, które wiodą do formowania się procesów myślowych i rozwoju języka. U zdrowego człowieka instynkt, emocje i intelekt działają razem w celu stworzenia największej liczby wyborów możliwych w danej sytuacji.

(Na podstawie dr Peter A. Levine)

Co to dla Ciebie oznacza?

Co konkretnie może Ci to dać?

Sprawdź opinie zadowolonych ludzi, którzy skorzystali już z pomocy:

Kliknij i sprawdź wszystkie opinie

Adres

Aleja Hugona Kołłątaja 34
42-500 Będzin

Telefon

+48 691 376 101

Email

kontakt@normotonia.pl

FACEBOOK

fb.com/NORMOTONIA