Fizjoterapia - samodzielność zawodowa

Fizjoterapeuta - samodzielność zawodowa

Samodzielność to zdolność do w pełni niezależnego realizowania uzgodnionych celów, w tym do podejmowania niezbędnych decyzji.

Chyba nie będzie dużym nadużyciem stwierdzenie, że do niedawna fizjoterapeuci byli postrzegani jako personel pomocniczy, który mógł jedynie realizować zlecenia lekarza.

Sytuację diametralnie zmieniła Ustawa z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U z 2019 r. poz.952), w której, mimo dużego sprzeciwu, wyraźnie stwierdzono, że zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. W kontekście wyżej wymienionej ustawy warto przypomnieć, że:

• Fizjoterapeutę z lekarzem łączy więź merytoryczna, a nie służbowa, co oznacza, że lekarz nie jest zwierzchnikiem fizjoterapeuty, a równorzędnym partnerem w pracy.

• Fizjoterapeuta ma prawo do samodzielnej decyzji o celowości zastosowania danych czynności w granicach przygotowania zawodowego.

• Samodzielność jest uniwersalną cechą zawodu fizjoterapeuty.

• ”Zlecenia lekarskie” to nie ”polecenia lekarskie”.

• ”Zlecenia lekarskie” nie mogą być traktowane jako bezwzględny nakaz dla fizjoterapeuty, aby zastosował jakieś działania na pacjencie.

• Fizjoterapeuta w przypadku uzasadnionych wątpliwości powinien domagać się od lekarza, który wydał zlecenie, uzasadnienia jego potrzeby. Fizjoterapeuta ma prawo odmówić wykonania zlecenia, a przyczynę odmowy podaje na piśmie.

• Samodzielność nakłada na fizjoterapeutów obowiązek analizowania pod kątem zasadności każdego ich działania zawodowego.

• Fizjoterapeuta nie działa automatycznie, bez zastanowienia, nawet wtedy, gdy realizuje zlecenie lekarskie. Podejmując się czynności zawodowej, fizjoterapeuta musi, w ramach swojego doświadczenia i kwalifikacji, poddać ocenie pod kątem zasadności każde ze swoich działań i odpowiednio zareagować w przypadku stwierdzenia błędu w decyzji o jego podjęciu.

 

Fizjoterapeuta - odpowiedzialność

Mówiąc o samodzielności nie można zapominać, że wynika z niej też dodatkowa odpowiedzialność. 

Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z Ustawą o zawodzie fizjoterapeuty, każdy „fizjoterapeuta wykonuje zawód z należytą starannością, zgodnie z zasadami etyki zawodowej, poszanowaniem praw pacjenta, dbałością o jego bezpieczeństwo i wykorzystując wskazania aktualnej wiedzy medycznej”.

Współcześnie ludzie coraz bardziej dostrzegają rolę, jaką odgrywa fizjoterapia w całym procesie leczenia. 

Rolą fizjoterapeuty jest ocena faktycznych, aktualnych potrzeb pacjenta/klienta i wyznaczenie celów terapii, której efekty następnie należy ocenić.

(Na postawie artykułu Tomasza Niewiadomskiego z biuletynu Głos Fizjoterapeuty)

Co to dla Ciebie oznacza?

Co konkretnie może Ci to dać?

Sprawdź opinie zadowolonych ludzi, którzy skorzystali już z pomocy:

Szczerze polecam. Jako lekarz aprobuję techniki, którymi posługuje się Marcin i uważam, że jest w stanie pomóc wielu pacjentom. Najważniejszym jest ustalenie przyczyn dolegliwości z czym sobie doskonale radzi. Mój problem z refluksem oraz dolegliwości jelitowe po 3 terapiach w 80% znikły. Podobnie jak ból prawego biodra podczas głębokich przysiadów ze sztangę. Marcin pomaga również w doborze suplementacji oraz wykluczeniu szkodliwych produktów z diety, jeśli jest to istotne. Polecam 🙂
Mariusz Tyszkiewicz
Polecam mgra Marcina z całego serca! Przede wszystkim jest znakomicie wykształcony i jego pomysł na terapię wykracza poza klasyczną fizjoterapię. Cierpliwie i w zrozumiały sposób wytłumaczył przyczynę problemu. Wie co robi i dlaczego to robi z autentycznym zaangażowaniem. Cieszę się, że trafiłem na p. Marcina!
Marcin Jędrzejewski
Genialne miejsce. Genialny "czarodziej"! Jeśli lekarz Ci powie "łoo panie, to sie nie da. lepiej nie będzie", myślę, że Marcin znajdzie coś co obali tą opinię. Ja za każdym razem wychodzę zadziwiony! POLECAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Mateusz Brol

Kliknij i sprawdź wszystkie opinie

Adres

Aleja Hugona Kołłątaja 34
42-500 Będzin

Telefon

+48 691 376 101

Email

kontakt@normotonia.pl

FACEBOOK

fb.com/NORMOTONIA