Diagnostyka Stresu (STRD)

Stres wg metody STRD

Stres dotyka każdego, na wszystkich etapach życia. Jego źródła są jednak bardzo różne – każdy z nas doznaje napięć pod wpływem innych czynników. W życiu nie unikniemy stresu, bo tak naprawdę życie to właśnie stres. Ważne jest jednak, jak ten stan przechodzimy, jak sobie z nim radzimy. Źle przeżywany stres odbiera nam bowiem energię do życia: często powoli, a czasem nagle.

Zazwyczaj sami jesteśmy swoimi największymi wrogami – to nasze postrzeganie powoduje, że coś odczuwamy jako dyskomfort, czyli stres, a coś innego jako komfort. Jednak na pewnym poziomie u wszystkich występują bardzo podobne reakcje stresowe.

DIAGNOSTYKA STRD (Skaningowa Diagnostyka Termoregulacyjna) pomaga zrozumieć, czym jest stres, jak sobie z nim radzić i jak „odblokować” swoją energię – czyli po prostu, jak żyć w harmonii z sobą samym.

Energia jest fundamentem życia, a wszystko co z nim związane, jest swoistym jej rodzajem. Możemy ją pozyskiwać z pożywienia, ze słońca, ale również z relacji z drugim człowiekiem. Świadomie – bądź nie – dążymy do osiągnięcia równowagi energetycznej określanej jako „harmonia ciała, umysłu i ducha”.

Ruch energii w naszym ciele nigdy nie ustaje dopóki żyjemy. Brak ruchu lub częściowe zblokowanie tego ruchu energii w ciele lub w jego części, umyśle lub emocjach prowadzi do cierpienia a w rezultacie do ’choroby’.

Skaningowa Diagnostyka Termoregulacyjna

Skaningowa Diagnostyka Termoregulacyjna – STRD jest badaniem, które wykorzystuje zmienność promieniowania podczerwonego. Koresponduje z innymi badaniami mikrokrążenia skórnego, jak pletyzmografia, laserowa ocena metoda LSCI i może być używana jako metoda alternatywna do wyżej wymienionych. STRD ocenia zmiany pulsacji naczyń mikrokrążenia skóry.

Metoda dobrze obrazuje stan układu krążenia oraz układu nerwowego. Obieg skórny jest głównym miejscem termoregulacji człowieka i ma dużą rezerwę pojemności, a tym samym możliwość wyraźnej reakcji naczyniowej w odpowiedzi na bodźce fizjologiczne, metaboliczne, termiczne i farmakologiczne.

Metoda jest wystandaryzowana i może być wyznacznikiem całościowej aktywności układu nerwowego na ciało. Ponieważ na ciele wyróżniamy szczególne strefy oddziaływania neuroprzekaźników, dlatego z łatwością możemy otrzymać informacje, jak dany neuroprzekaźnik oddziałuje na ciało, a co za tym idzie jakie są wzajemne relacje pomiędzy nimi.

W rezultacie otrzymujemy wiele informacji na temat koherencji mózg – ciało.  W terapii staramy się uzyskać jak największą koherencję pomiędzy mózgiem, emocjami i ciałem oraz wprowadzić element treningu, który utrwala efekt zmiany informacji w ciele.

Zalety Skaningowej Diagnostyki Termoregulacyjnej

Jako unikatowa metoda na skalę światową pozwala ocenić wpływ stresu na organizm człowieka w sposób powtarzalny i zgodny z metodologią naukową.

Aktualnie na świecie nie ma jednolitej metody prewencji zdrowia emocjonalnego, która oceniałaby wpływ stresu na organizm człowieka w sposób powtarzalny i zgodny z metodologią naukową.

Obecnie, aby wykonać całościową diagnostykę zdrowia psychoemocjonalnego trzeba zrobić wiele różnych analiz. Wszystkie te badania opisują stan organizmu poprzez pryzmat norm anatomicznych czy też chemicznych – natomiast nie są w stanie wykryć zaburzeń z punktu widzenia wpływu stresu na organizm, na tzw. poziomie energetycznym, który przejawia się zmianami ciepła. Klasyczne analizy nie opisują człowieka jako całości, tylko jako zbiór cząstek chemicznych lub narządów.

Badanie STRD pozwala widzieć człowieka jako jedność anatomiczno–chemiczno–psychiczną.

Zadanie Skaningowej Diagnostyki Termoregulacyjnej

Zadanie STRD jest jasno określone: zbadać, które strefy ciała wykazują niedostateczną zdolność regulacyjną (brak lub nadmiar energii), dzięki czemu można wnioskować na temat rodzaju i rozmieszczenia blokad regulacyjnych, które właśnie powodują, że jedne narządy mają więcej energii, a inne mniej.

Energia wg metody STRD

Energia to miara, która pokazuje zdolność do wykonania określonej pracy. W przypadku człowieka mówimy o energii cieplnej. Miarą energii cieplnej jest temperatura. Dlatego badanie zmienności temperatury, które nazywamy ‘informacją regulacyjną’, opisuje nam stan energii. Prawidłowy stan energii cieplnej u człowieka powinien się przejawiać następującymi chechami:

 • Energia powinna rozmieszczać się w ciele (prawie) symetrycznie, ponieważ ciało ludzkie zbudowane jest (prawie) symetrycznie
 • Różnice nie powinny przekraczać 1 stopnia w skali Celsjusza u zdrowych ludzi
 • Prawidłowa funkcja regulacyjna powinna być zawsze lekko hyperenergetyczna (nie więcej niż o 0,6 do 1 stopnia w skali Celsjusza), co wiąże się z tym, że organizm oddaje energię cieplną. Obniża dzięki temu swoją entropię, a powiększa entropię środowiska zewnętrznego. Taki układ energetyczny jest idealny dla pełnego zdrowia.

Główne wyznaczniki pojęcia 'regulacja energetyczna':

 • Regulacja energetyczna jest reakcją żywego organizmu na stymulację
 • Regulacja energetyczna to parametr życia
 • Spadek regulacji energetycznej (sztywność, blokada, dekompensacja, szybki wzrost) jest odzwierciedleniem procesów energetycznych w przedklinicznym stadium wszystkich 'chorób’
 • Regulacja energetyczna jest najważniejszym parametrem szacowania stanu 'choroby’ przewlekłej

Najlepsze zalecenia profilaktyczne, które pomogą chronić się przed skutkami stresu to:

 • Świadome zarządzanie silnym stresem i związanymi z nim odczuciami (w tym zapobieganie sytuacjom stresującym)
 • Nieustanny trening uważności umysłu
 • Przyjęcie odpowiedzialności za stan własnego zdrowia oraz uznanie znajdujących się w Nas sił samouzdrawiających
 • Uznanie poglądu, że większość problemów zaczyna się na poziomie energetycznym i tu można je łatwo leczyć

Co to dla Ciebie oznacza?

Co konkretnie może Ci to dać?

Sprawdź opinie zadowolonych ludzi, którzy skorzystali już z pomocy:

Marcin to osoba pełna pasji i zaangażowania w tym co robi. Podchodzi do człowieka holistycznie i szuka źródeł problemu. Choć to co robi jest jeszcze mało popularne to dzięki swojej wiedzy drąży zawsze do sedna problemu co sprawia, że terapia jest niezwykle skuteczna! Z czystym sercem polecam 🙂
Katarzyna Pachla
Wizyta u Marcina może kojarzyć się z pewnego rodzaju magią, a w rzeczywistości jest ona dziełem jego wielkiej pasji i wiedzy, którą dzieli się i przelewa na praktyczne zastosowanie. Nie spodziewałem się, że istnieje tak wiele zależności między naszym ciałem, a mózgiem, dlatego zachęcam wszystkich sceptyków oraz ludzi, którzy borykają się z problemami bez odpowiedzi, aby skorzystali z sesji, którą proponuje Marcin. Z pewnością przysporzy Wam ona wielu miłych doświadczeń i wiele też pomoże zrozumieć, a co najważniejsze nagle może okazać się, że panaceum na Wasze bolączki kryje się zupełnie gdzie indziej niż mówił lekarz. Takie alternatywne spojrzenie na kwestie zdrowotne może stać się początkiem nowego i lepszego życia. Pragnę również zwrócić uwagę na szczególną atmosferę, którą zastaniecie w samym gabinecie i którą zapewni Wam sam prowadzący. Warto spróbować. Pozdrawiam!
Piotr Michalec
Pełen profesjonalizm + indywidualne podejscie (to tylko dwie z wielu zalet) w rezultacie otrzymać możesz koniec swoich problemów, harmonię działania układów organizmu - tytułową Normotonię. Jeżeli zmagasz się z jakimś niezrozumiałym dla Ciebie zagadnieniem dot. funkcjonowania organizmu, metod leczenia etc. z pewnością Marcin sprawi, że rzeczy okażą się bardziej zrozumiałe. Zdecydowanie polecam!
Rafał Pacholczyk

Kliknij i sprawdź wszystkie opinie

Adres

Aleja Hugona Kołłątaja 34
42-500 Będzin

Telefon

+48 691 376 101

Email

kontakt@normotonia.pl

FACEBOOK

fb.com/NORMOTONIA