Ból - 10 ważnych informacji

1. Ból jest normalny, osobisty i rzeczywisty.

Doświadczenia bólowe są normalną i doskonałą (mimo tego, że czasem bardzo nieprzyjemną) odpowiedzią na to co Twój mózg ocenia jako zagrażająca sytuacja. Ból jest prawdziwy.

2. Posiadamy ‘czujniki zagrożenia’, nie ‘czujniki bólu’.

To Nasz system alarmowy. Tylko tyle i aż tyle. Nie posiadamy czujników bólu, szlaków nerwowych przewodzących ból czy zakończeń nerwowych odbierających ból.


3. Ból i uszkodzenie tkanki rzadko korelują ze sobą.

Ból jest niemiarodajnym wskaźnikiem obecności i/lub rozległości uszkodzenia tkanki. Możemy zarówno odczuwać ból bez uszkodzenia tkanki, jak i mieć uszkodzoną tkankę bez bólu.

4. Odczuwanie bólu zależy (m.in.) od równowagi pomiędzy poczuciem zagrożenia i bezpieczeństwa.

Będziesz odczuwać ból kiedy Twój mózg wywnioskuje, że jest więcej wiarygodnych dowodów świadczących o zagrożeniu niż bezpieczeństwie Twojego ciała = ból w celu alarmowym, ochronnym.

5. Ból powiązany jest z rozproszoną aktywnością mózgu.

Nie mamy pojedynczego ‘centrum bólu’ w mózgu. Ból jest świadomym doświadczeniem, które ma związek z wieloma obszarami mózgu.

6. Ból zależy od kontekstu.

Wpływ na ból mogą mieć rzeczy, które widzimy, słyszymy, czujemy węchem, smakiem, dotykiem. Wpływ na ból ma także to co mówimy, myślimy, Nasze przekonania, to co robimy, miejsca, w które uczęszczamy, ludzie w Naszym życiu i cokolwiek co dzieje się z Naszym ciałem.

7. Ból jest jednym z wielu mechanizmów obronnych.

Podczas zagrożenia ciało jest w stanie aktywować wiele układów/mechanizmów (w celu podołania danej sytuacji) np. : hormonalny, motoryczny (ruchu), autonomiczny układ nerwowy, oddechowy, kognitywny, emocjonalny i bólu. Każdy z osobna lub wszystkie razem (!) mogą wtedy działać nadmiernie
.

8. Jesteśmy bioplastyczni / neuroplastyczni.

Nawet jeśli wszystkie te systemy/mechanizmy są mocno podrażnione, świadomość tego, że jesteśmy bio – neuro – plastyczni sugeruje, że ich funkcja może powrócić do normy. Biologicznie jest to niewiarygodne i nieprawdopodobne by sugerować, że ból i inne dolegliwości nie mogą się zmienić!

9. Uczenie się na temat bólu może pomóc zarówno jednostce jak i całemu społeczeństwu.

Uczenie się na temat bólu już samo w sobie może być terapią. Gdy rozumiesz dlaczego Cię boli – boli Cię mniej. Jeśli odczuwasz ból – nie jesteś sam – miliony innych osób odczuwają go także. Na szczęście jest całe grono naukowców i klinicystów pracujących nad tym aby znaleźć rozwiązania i pomóc Ci!

10. Podejście pro-aktywne pomaga w sprawniejszym dochodzeniu do siebie.

Gdy zrozumiesz czym jest ból możesz zacząć planować, odkrywać nowe sposoby ruchu, poprawić swoją sprawność fizyczną, jeść lepiej, spać lepiej, likwidować czynniki wpływające negatywnie, znaleźć czynniki wpływające korzystnie i stopniowo robić co raz więcej… 

Chcesz sprawdzić i dowiedzieć się co przyczynia się do Twoich dolegliwości, a następnie temu zaradzić?

Śmiało – odezwij się, umów swoją wizytę i zróbmy z tym 'porządek’.

Co to dla Ciebie oznacza?

Co konkretnie może Ci to dać?

Sprawdź opinie zadowolonych ludzi, którzy skorzystali już z pomocy:

Bardzo dziękuję za ten czas ...dla mnie 🙂 Zostawiłam w gabinecie 80% bólu... to wielka zmiana na dobre. Rozmowa z Panem Marcinem zmieniła moje postrzeganie bólu. Na pewno będą tam nie raz i zapraszam wszystkich, których boli.....cokolwiek 🙂
Bożena Bąk
Pełen profesjonalizm + indywidualne podejscie (to tylko dwie z wielu zalet) w rezultacie otrzymać możesz koniec swoich problemów, harmonię działania układów organizmu - tytułową Normotonię. Jeżeli zmagasz się z jakimś niezrozumiałym dla Ciebie zagadnieniem dot. funkcjonowania organizmu, metod leczenia etc. z pewnością Marcin sprawi, że rzeczy okażą się bardziej zrozumiałe. Zdecydowanie polecam!
Rafał Pacholczyk
Marcin to osoba pełna pasji i zaangażowania w tym co robi. Podchodzi do człowieka holistycznie i szuka źródeł problemu. Choć to co robi jest jeszcze mało popularne to dzięki swojej wiedzy drąży zawsze do sedna problemu co sprawia, że terapia jest niezwykle skuteczna! Z czystym sercem polecam 🙂
Katarzyna Pachla

Kliknij i sprawdź wszystkie opinie

Adres

Aleja Hugona Kołłątaja 34,
42-500 Będzin

Telefon

+48 691 376 101

Email

kontakt@normotonia.pl

FACEBOOK

fb.com/NORMOTONIA