Bodynamic - Psychoterapia Somatyczna

Bodynamic to nurt psychoterapii somatycznej a zarazem kompleksowy model analizy dynamiki ciała.

Jest pionierską metodą skoncentrowanej na ciele psychoterapii i psychologii rozwojowej, która integruje najnowsze wyniki badań z takich dziedzin jak psychomotoryka rozwojowa dziecka, psychoterapia kognitywna, psychoterapia głębi,
nauki o mózgu oraz w sposób szczególny kładzie nacisk na jakość więzi i na zdrowe relacje międzyludzkie.

Metoda ta opiera się na precyzyjnej znajomości psychologicznych funkcji każdego z mięśni, potwierdzonej 30-letnimi badaniami nad rozwojem dziecka, a także nad procesem psychoterapii osób dorosłych.

U podstaw tego systemu leży założenie, że mięśnie napinają się w odpowiedzi na silne odczucia towarzyszące emocjom w okresie rozwoju dziecka. Zjawisko to nazywamy hiperreaktywnością.

W innych przypadkach mięśnie mogą wiotczeć i słabnąć, gdy nie są w stanie poradzić sobie z silniejszymi bodźcami. Stan ten nazywamy hiporeaktywnością.

Lisbeth Marcher i jej współpracownicy odkryli, że każdy pojedynczy mięsień, a także grupy współpracujących mięśni, powiązane są z konkretnymi etapami rozwoju dziecka i nastolatka oraz z określonymi funkcjami ego.

Każdy mięsień na każdym etapie rozwojowym koreluje z odpowiadającą mu funkcją psychiczną.

Stosując tę wiedzę w praktyce, zespół Bodynamic stworzył dwa oryginalne i wysoce złożone modele, które wykorzystuje bezpośrednio jako narzędzia psychoterapeutyczne: struktury charakteru oraz funkcje ego.

Wyjątkowe dla Bodynamic jest skupienie się na rozwijaniu zasobów, które mają dać podwaliny pod wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa. Terapeuta wyszkolony w tym kompleksowym systemie potrafi określić, jakie zasoby, adekwatne do wieku, powinieneś w sobie rozwinąć.

Następnie terapeuta powinien podjąć pracę nad aktywacją konkretnych mięśni w oparciu o etapy rozwojowe. W momencie, gdy odzyskasz zapomniane wewnętrzne zasoby lub uzyskasz nowe, możliwe będzie skuteczne zwrócenie się ku głębszym warstwom traumatycznych doświadczeń

Wzmocnienie zasobów i świadomości siebie umożliwia także poszerzenie zakresu wyborów życiowych, jakich możesz dokonać.

Dla mnie to kolejna podróż i przygoda składająca się z wielu godzin wykładowych oraz zajęć praktycznych. To 4 letni cykl szkoleniowy kończący się uzyskaniem certyfikatu psychoterapeuty ciała w podejściu Bodynamic, honorowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii Ciała i uprawniającym do posługiwania się mianem psychoterapeuty.

Rozwój człowieka jest niesamowitym i złożonym procesem. 

Wraz z kolejnymi etapami motorycznymi, jak siadanie, raczkowanie czy chodzenie, zachodzi u dziecka rozwój psychiczny oraz emocjonalny.

W efekcie człowiek przechodzi transformację, która u swych podstaw motywowana jest pragnieniem dziecka do nawiązania głębokiej wzajemnej więzi z innymi osobami i z otaczającym je światem.

Ostatecznie ten rozwój będzie kształtowany przez stres (normalny i/lub nietypowy) oraz traumy, których dziecko doświadcza podczas wzrastania. Jeśli wysiłki dziecka w nawiązaniu wzajemnej więzi powodują jego frustrację, ciało i umysł dziecka utworzą mechanizmy obronne, które możemy zaobserwować zarówno w strukturze ciała, jak i osobowości. 

W późniejszym rozwoju wczesne mechanizmy obronne stają się podstawą przyszłych wzorców kontaktów interpersonalnych, często dając początek nowym mechanizmom obronnym.

Bodynamic pracuje w oparciu o założenie, że mechanizmy obronne służą istotnym celom i nie powinny być usuwane bezrefleksyjnie. Choć mogą być uciążliwe, stanowią dowód na występowanie twórczych strategii przetrwania. Zrozumienie tego prostego faktu pozwoli Ci naprawdę dbać o siebie i innych takimi, jakimi są, a nie takimi, jakimi powinni być.

Gdy poczujesz wsparcie i doświadczysz nowych wzorców zdrowej relacji, będziesz znacznie lepiej wyposażony w zasoby a utrzymywanie starych postaw obronnych nie będzie Ci potrzebne; będziesz mógł więc w naturalny sposób z nich zrezygnować.

System Bodynamic dotyka wszystkich aspektów naszego życia, ponieważ dotyczy natury tego, w jaki sposób współdziałamy i odnosimy się do siebie, do innych i do naszego otoczenia. Twoje struktury emocjonalne popychają Cię do nawiązania kontaktu i stworzenia znaczenia. Stanowią one podstawę tego, w jaki sposób decydujesz, co jest ważne w życiu, jak podejmujesz decyzje i w jakie relacje wchodzisz.

Co to dla Ciebie oznacza?

Co konkretnie może Ci to dać?

Sprawdź opinie zadowolonych pacjentów, którzy skorzystali już z terapii:

Polecam z całego serca. Jestem w procesie terapeutycznym, jednak widzę ogromną poprawę w całym swoim organiźmie. Szczerze napiszę, że tak dobrze czułam się gdy byłam dzieckiem 🙂
Marta Kukowska
Miałam niedawno przyjemność przyjrzeć się swojej dolegliwości psychosomatycznej u Marcina na sesji, który stworzył dla mnie bardzo bezpieczną i wspierającą przestrzeń. Okazało się, że kilka tematów, z którymi chodzę od dawna łącza się w całość nie tylko na poziomie intelektualnym, ale też w układzie nerwowym, trawiennym, mięśniowym i emocjonalnym. Wyszłam wyregulowana z ogromną ulgą, ugruntowaniem i wrażeniem, że zrobiliśmy bardzo dużo w tak łagodny sposób. Jestem bardzo wdzięczna za to doświadczenie i bardzo polecam Marcina 🙂
Nieszka Bogusławska
Bardzo się cieszę że trafiłem do Marcina. Mam bardzo dużo problemów natury psychosomatycznej, po 3 spotkaniach czuje się o wiele lepiej - do tego otrzymałem konkretne wskazówki do samodzielnej pracy, dzięki którym mam o wiele więcej energii. Bardzo pomocne jest to, że w sytuacjach gdy się nie widzimy i mam jakieś pytania Marcin odpowiada z dużym zaangażowaniem.
Maciej Basista

Kliknij i sprawdź wszystkie opinie

5/5
5/5

Adres

Aleja Hugona Kołłątaja 34
42-500 Będzin

Telefon

+48 691 376 101

Email

kontakt@normotonia.pl

FACEBOOK

fb.com/NORMOTONIA