Bodynamic - Psychoterapia Somatyczna

Bodynamic - somatyczna psychologia rozwojowa

Bodynamic to nurt psychoterapii somatycznej a zarazem kompleksowy model analizy dynamiki ciała.

Jest pionierską metodą skoncentrowanej na ciele psychoterapii i psychologii rozwojowej, która integruje najnowsze wyniki badań z takich dziedzin jak psychomotoryka rozwojowa dziecka, psychoterapia kognitywna, psychoterapia głębi, 
nauki o mózgu oraz w sposób szczególny kładzie nacisk na jakość więzi i na zdrowe relacje międzyludzkie.

Metoda ta opiera się na precyzyjnej znajomości psychologicznych funkcji każdego z mięśni, potwierdzonej 30-letnimi badaniami nad rozwojem dziecka, a także nad procesem psychoterapii osób dorosłych.

Psychoterapia Somatyczna - reakcje mięśniowe

U podstaw tego systemu leży założenie, że mięśnie napinają się w odpowiedzi na silne odczucia towarzyszące emocjom w okresie rozwoju dziecka. Zjawisko to nazywamy hiperreaktywnością.

W innych przypadkach mięśnie mogą wiotczeć i słabnąć, gdy nie są w stanie poradzić sobie z silniejszymi bodźcami. Stan ten nazywamy hiporeaktywnością.

Lisbeth Marcher i jej współpracownicy odkryli, że każdy pojedynczy mięsień, a także grupy współpracujących mięśnipowiązane są z konkretnymi etapami rozwoju dziecka i nastolatka oraz z określonymi funkcjami ego.

Każdy mięsień na każdym etapie rozwojowym koreluje z odpowiadającą mu funkcją psychiczną.

Stosując tę wiedzę w praktyce, zespół Bodynamic stworzył dwa oryginalne i wysoce złożone modele, które wykorzystuje bezpośrednio jako narzędzia psychoterapeutyczne: struktury charakteru oraz funkcje ego.

Psychoterapia Somatyczna - zasoby i bezpieczeństwo

Wyjątkowe dla Bodynamic jest skupienie się na rozwijaniu zasobów, które mają dać podwaliny pod wewnętrzne poczucie bezpieczeństwa. Terapeuta wyszkolony w tym kompleksowym systemie potrafi określić, jakie zasoby, adekwatne do wieku, powinieneś w sobie rozwinąć.

Następnie terapeuta powinien podjąć pracę nad aktywacją konkretnych mięśni w oparciu o etapy rozwojowe. W momencie, gdy odzyskasz zapomniane wewnętrzne zasoby lub uzyskasz nowe, możliwe będzie skuteczne zwrócenie się ku głębszym warstwom traumatycznych doświadczeń

Wzmocnienie zasobów i świadomości siebie umożliwia także poszerzenie zakresu wyborów życiowych, jakich możesz dokonać.

Dla mnie to kolejna podróż i przygoda składająca się z wielu godzin wykładowych oraz zajęć praktycznych. To 4 letni cykl szkoleniowy kończący się uzyskaniem certyfikatu psychoterapeuty ciała w podejściu Bodynamic, honorowanym przez Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii Ciała i uprawniającym do posługiwania się mianem psychoterapeuty.

Psychoterapia Somatyczna - mechanizmy obronne

Rozwój człowieka jest niesamowitym i złożonym procesem. 

Wraz z kolejnymi etapami motorycznymi, jak siadanie, raczkowanie czy chodzenie, zachodzi u dziecka rozwój psychiczny oraz emocjonalny.

W efekcie człowiek przechodzi transformację, która u swych podstaw motywowana jest pragnieniem dziecka do nawiązania głębokiej wzajemnej więzi z innymi osobami i z otaczającym je światem.

Ostatecznie ten rozwój będzie kształtowany przez stres (normalny i/lub nietypowy) oraz traumy, których dziecko doświadcza podczas wzrastania. Jeśli wysiłki dziecka w nawiązaniu wzajemnej więzi powodują jego frustrację, ciało i umysł dziecka utworzą mechanizmy obronne, które możemy zaobserwować zarówno w strukturze ciała, jak i osobowości. 

W późniejszym rozwoju wczesne mechanizmy obronne stają się podstawą przyszłych wzorców kontaktów interpersonalnych, często dając początek nowym mechanizmom obronnym.

Bodynamic pracuje w oparciu o założenie, że mechanizmy obronne służą istotnym celom i nie powinny być usuwane bezrefleksyjnie. Choć mogą być uciążliwestanowią dowód na występowanie twórczych strategii przetrwania. Zrozumienie tego prostego faktu pozwoli Ci naprawdę dbać o siebie i innych takimi, jakimi są, a nie takimi, jakimi powinni być.

Gdy poczujesz wsparcie i doświadczysz nowych wzorców zdrowej relacji, będziesz znacznie lepiej wyposażony w zasoby a utrzymywanie starych postaw obronnych nie będzie Ci potrzebne; będziesz mógł więc w naturalny sposób z nich zrezygnować.

System Bodynamic dotyka wszystkich aspektów naszego życia, ponieważ dotyczy natury tego, w jaki sposób współdziałamy i odnosimy się do siebie, do innych i do naszego otoczenia. Twoje struktury emocjonalne popychają Cię do nawiązania kontaktu i stworzenia znaczenia. Stanowią one podstawę tego, w jaki sposób decydujesz, co jest ważne w życiu, jak podejmujesz decyzje i w jakie relacje wchodzisz.

Co to dla Ciebie oznacza?

Co konkretnie może Ci to dać?

Sprawdź opinie zadowolonych ludzi, którzy skorzystali już z pomocy:

Zdecydowanie polecam odbycie sesji metoda Bodynamic u Marcina. Już po pierwszym spotkaniu czułam pozytywne efekty naszej pracy (między innymi - obniżony poziomu stresu). Uważam też, że sesje metodą Bodynamic są idealnym dodatkiem dla osób które uczęszczają na terapie rozmową. Gdyż pomagają one na głębsze zrozumienie siebie na poziomie podświadomości. Marcin posiada ogromna wiedze, którą z przyjemnością dzieli ze swoimi pacjentami a sesje z nim odbywają się w atmosferze pełnego zrozumienia, ciepła i bezpieczeństwa.
Ania Krzepkowska
Miałam niedawno przyjemność przyjrzeć się swojej dolegliwości psychosomatycznej u Marcina na sesji, który stworzył dla mnie bardzo bezpieczną i wspierającą przestrzeń. Okazało się, że kilka tematów, z którymi chodzę od dawna łącza się w całość nie tylko na poziomie intelektualnym, ale też w układzie nerwowym, trawiennym, mięśniowym i emocjonalnym. Wyszłam wyregulowana z ogromną ulgą, ugruntowaniem i wrażeniem, że zrobiliśmy bardzo dużo w tak łagodny sposób. Jestem bardzo wdzięczna za to doświadczenie i bardzo polecam Marcina 🙂
Nieszka Bogusławska
Bardzo się cieszę że trafiłem do Marcina. Mam bardzo dużo problemów natury psychosomatycznej, po 3 spotkaniach czuje się o wiele lepiej - do tego otrzymałem konkretne wskazówki do samodzielnej pracy, dzięki którym mam o wiele więcej energii. Bardzo pomocne jest to, że w sytuacjach gdy się nie widzimy i mam jakieś pytania Marcin odpowiada z dużym zaangażowaniem.
Maciej Basista

Kliknij i sprawdź wszystkie opinie

Adres

Aleja Hugona Kołłątaja 34
42-500 Będzin

Telefon

+48 691 376 101

Email

kontakt@normotonia.pl

FACEBOOK

fb.com/NORMOTONIA