Autonomiczny Układ Nerwowy. Fizjoterapia i Rehabilitacja Będzin

Jak działa Autonomiczny Układ Nerwowy? Neurologia Funkcjonalna

Zadaniem Autonomicznego Układu Nerwowego (AUN) jest podtrzymywanie wszystkich życiowych funkcji Twojego organizmu. AUN odpowiada za regulowanie wszystkich wyznaczonych mu przez OUN (Ośrodkowy Układ Nerwowy) podstawowych funkcji Twoich organów.

Chodzi tu o wszystkie fizyczne funkcje każdego Twojego narządu, jak na przykład funkcje serca, krążenia, perfuzji, trawienia, układu immunologicznego, wątroby, nerek, gruczołów, hormonów, przemiany materii, detoksykacji, a także wiele innych. Mowa tu o wszystkich funkcjach komórek narządów, niezależnie od czasu i miejsca.

Reasumując – każda funkcja Twojego organizmu jest regulowana przez Twój Autonomiczny Układ Nerwowy w taki sposób, żeby móc zapewnić Ci możliwie jak najlepsze do przeżycia warunki. Do listy wyżej wymienionych funkcji należy zaliczyć również zajmujące na niej szczególną pozycję oddychanie.

Autonomiczny Układ Nerwowy - Części Składowe

Autonomiczny Układ Nerwowy dzieli się na dwa współpracujące z nim podukłady: na Układ Sympatyczny oraz Układ Parasympatyczny. Te regulatory pracują w ciągłej czujności na przepływające obustronnie między nimi a Ośrodkowym Układem Nerwowym komunikaty i odpowiedzi zwrotne, działając niezależnie od siebie, ale również wspólnie – nieustannie dopasowują Twój organizm do otaczającego go środowiska oraz panujących w nim warunków. Ich funkcja jest więc taka sama, jak w przypadku Somatycznego Układu Nerwowego.

Zarówno Układ Sympatyczny, jak i Parasympatyczny przekazują informacje o obecnym stanie Twojego organizmu, więc także o stanie wszystkich twoich komórek, tkanek, organów, etc. do mózgu, w którym następnie zostają przetworzone i docierają w formie reakcji wegetatywnych z powrotem do owych komórek, tkanek i narządów itp.

Układ Parasympatyczny i Układ Sympatyczny

Mocno upraszczając – wszystkie zachodzące w Twoim organizmie procesy przebiegają tak samo, jak te, które zachodzą w trakcie jazdy samochodem oraz podczas powiązanych z nią czynności dodawania gazu oraz hamowania. Ludzie mają o wiele bardziej skomplikowany schemat niż samochód, ale dla lepszego zrozumienia, „funkcja” tego ludzkiego schematu może być zredukowana do funkcji samochodu. Można to sobie wyobrazić w następujący sposób:

  • Auto to Twoje ciało.
  • Pedał gazu jest tutaj odpowiednikiem Twojego Układu Sympatycznego.
  • Pedał hamulca jest natomiast substytutem Twojego Układu Parasympatycznego.
  • Styl jazdy to z kolei Twój mózg.

Twój mózg, Układ Sympatyczny oraz Układ Parasympatyczny stanowią te części składowe Twojego układu nerwowego, które przejmują na siebie zadanie sterowania procesami zachodzącymi w twoim organizmie w sposób automatyczny.

Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi oraz dzięki wizytom w gabinecie nauczysz się, w jaki sposób możesz wpływać na stan owego procesu sterowania. Odkryty przez Ciebie efekt ”aha” będzie polegał przede wszystkim na zrozumieniu istoty Twojego Autonomicznego Układu Nerwowego.

Tok Twojego kierowania autem za sprawą użytego przez Ciebie pedału gazu, hamulca oraz stylu Twojej jazdy przebiega identycznie, jak w przypadku Twojego organizmu, w którego sterowaniu pomagają Ci nie tylko służący Ci tutaj jako pedał gazu Układ Sympatyczny oraz odpowiadający Twojemu Układowi Parasympatycznemu pedał hamulca, lecz także znajdujące się w Twoim mózgu rozmaite ”okablowania” neuronalne.

Jeśli uda Ci się dobrze poznać swoje pedały oraz jeśli będziesz się nimi sprytnie i sprawnie posługiwał – wówczas z pewnością zdołasz pokierować swoim zdrowiem dokładnie tak samo, jak kierowałbyś swoim autem. Oznacza to, że mimo otaczających Cię licznych wąskich uliczek, autostrad oraz wielu innych przeszkód drogowych będziesz docierał przez całe życie do garażu / miejsca parkingowego bezpieczny i pełen energii.

Na Pomoc: Fizjoterapia, Rehabilitacja i Psychoterapia Somatyczna

Wiedz także o tym, że Twój Autonomiczny Układ Nerwowy odpowiada za coś więcej, niż tylko za sam przebieg funkcji komórek oraz narządów Twojego organizmu. Kwestia tego, czy Twój układ nerwowy jest dobrze dostrojony, determinuje również Twój późniejszy nastrój oraz stan Twojego zdrowia – i to zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Zatem kondycja Twojego układu nerwowego wywiera wpływ nie tylko na to, czy w danej chwili czujesz się pełen energii czy zmęczony, ale także na to, czy jesteś wesoły lub smutny, a nawet na to, czy czujesz się twórcą czy też ofiarą otaczającego cię świata.

W przypadku wyżej wymienionych procesów powinno bowiem chodzić zawsze o właściwe kierowanie organami, to jest o kierowanie nimi w kontekście zasady „mniej” lub „więcej”. Oczywiście, wymaga to uruchomienia nieskończonej ilości procesów adaptacyjnych wszystkich systemów regulacyjnych organizmu. Abyś mógł pojąć podstawowe powiązania, powinieneś zacząć postrzegać zarówno swój Układ Sympatyczny, jak i swój Układ Parasympatyczny pod postacią prostych regulatorów funkcji „więcej” lub „mniej”.

Pozwól wyjaśnić to sobie na następującym przykładzie: wyobraź sobie gumkę. Twój Układ Sympatyczny i Parasympatyczny wspólnie rozciągają ową gumkę, ale każdy z nich robi to w innym kierunku. To nie zmienia jednak faktu, że oba podukłady czynią to w sposób precyzyjny i właściwy. Paradoksalnie to dzięki tej metodzie działania oba układy wspólnie i sukcesywnie regulują wszystkie funkcje fizyczne gumki. I choć raz intensywniej działa jeden układ, a innym razem – drugi, to za każdym razem praca obydwu przebiega równocześnie.

Im bardziej Twój Układ Sympatyczny oraz Twój Układ Parasympatyczny zawodzą przy zadaniu regulacji stanu Twojego zdrowia, tym większe staje się potencjalne ryzyko Twojego późniejszego wypalenia zawodowego. Specyfika wszystkich wspomnianych procesów regulacyjnych stanie się dla Ciebie o wiele bardziej zrozumiała, jeśli najpierw uświadomisz sobie powody, dla których te procesy zachodzą w Twoim organizmie:

Twój organizm ma na celu zawsze tylko jedno – PRZETRWANIE!

Nie chodzi mu w żadnym wypadku o przetrwanie na zasadzie „byle tylko przeżyć”, lecz o optymalne przetrwanie przez Ciebie każdej spotykającej Cię sytuacji i każdej sekundy Twojego życia.

Podsumowując: główne zadanie tego mądrego systemu, czyli możliwie jak najlepsze dopasowanie się do każdej aktualnie panującej sytuacji w celu przetrwania, bez jego zdolności do sprawnej adaptacji byłoby niewykonalne.

Czasem Twojemu organizmowina skutek różnych wydarzeń / procesów, może brakować tych właśnie wspomnianych zdolności adaptacyjnych. Jako, że układ nerwowy może wpływać na każdą część ciała i ludzkiej fizjologii – dokładnie dzięki tym mechanizmom – możesz uskarżać się na dosłownie jakiekolwiek nieprzyjemne objawy i niedogodności w życiu codziennym.

Chcesz zrobić z tym porządek i dodać więcej możliwości adaptacyjnych w Twoim systemie nerwowym? Zapraszam do kontaktu.

(Na podstawie dr Ursula Eder, dr Franz J. Sperlich)

Co to dla Ciebie oznacza?

Co konkretnie może Ci to dać?

Sprawdź opinie zadowolonych ludzi, którzy skorzystali już z pomocy:

Normotonia Będzin. Bardzo ciekawe i niekonwencjonalne miejsce. Pan Marcin na początku przeprowadza bardzo wnikliwy wywiad dotyczący problemu, który dominuje. Ma niekonwencjonalne i odmienne podejście do tematu związanego z bólem. Szczegółowo wyjaśnia i analizuje co może być przyczyną. Przesympatyczna atmosfera. Pełny profesjonalizm, wiedza, doświadczenie i empatia. Przystępna cena wizyty. Niedługi okres oczekiwania. Ja borykałem się z przewlekłym bólem barku, który zatruwał mi życie od 2 lat. Tradycyjna farmakoterapia, fizykoterapia i rehabilitacja ruchowa nie przynosiły rezultatów. Problem ustąpił po 4 seansach w Normotonii. Pan Marcin dokonał cudu. Gorąco polecam to miejsce i metody terapeutyczne Pana Marcina. Pozdrowienia Janusz Skowron
Janusz Skowron
Dobra, profesjonalna i rzeczowa pomoc, poszerzona o elementy psychologiczne i psychosomatyczne, ukierunkowana na uświadomienie sobie procesów i napięć jakie zachodzą w moim organizmie. Polecam.
Piotr Mirek
Bardzo profesjonalne podejście do problemu, chęć znalezienia przyczyny, a nie tylko doraźnego rozwiązania. Polecam
Szymon Pieczyński

Kliknij i sprawdź wszystkie opinie